Jak jsi se sakra dostal k programování [1]

author EncryptSL - před rokem | Přečteno 166

Zdravím mé čtenáře a kamarády, kteří stále čtou tento blog a mé články. Zvolil jsem zajímavé téma které si myslím že je pro vás jako čtenáře zajímavé je to něco z mého života co zajímá skoro každého kdo se rozhodne stát se právě programátorem.

No ta cesta byla složitá a dlouhá, nechápal jsem spoustu věcí ale to si povíme právě v tomto článku, jdeme teda na to.

Velice zajímavá otázka i pro mě samotného já začal někdy přibližně v 15 letech kdy jsem provozoval Minecraft server a potřeboval nějaké pluginy / rozšíření do právě do této hry, protože jsme s kamarády chtěli server vytáhnout na úplně jiný level ale nevěděli jak na to. Tak jsem začal se učit postupně jazyk Java jelikož hra samotná je napsaná právě v tomto jazyku tak jsem se musel pro ní naučit její API abych zvládl aspoň naprogramovat nějaký ten plugin.

Musím se přiznat že to bylo celkem složité kolikrát se mi nedařilo samotný jazyk je velice komplikovaný na optimalizaci a žere hodně paměti. Někdy v 16 letech jsem napsal svůj první nástroj pro správu chatu právě pro tuto hru který jsem publikoval na komunitní forum www.spigotmc.org. Následně jsem zjistil že ho využívá hojně mnoho lidí a ve vývoji pokračuji do dnes. Dále jsem si vytvářel postupem času co projekt jako server rostl vlastní řešení rozhraní a různá API. Například mezi mé wau byl interní plugin který obstarával hráčské odměny po hlasování z externích stránek.

Dále by se tam mohl počítat i plugin na správu nahlášených uživatelů který posílal soukromou zprávu přímo členům týmu na platformu discord. Mimo jiné také mezi mé úspěšné projekty patřil plugin JackieRewards který obstarával zase odměny přímo ve hře pomocí interakce z GUI. Ale takových věcí podle mě jsem měl nespočet o kterých bych mohl mluvit byla hromada to by jsme se nedostali dál.

Postupem času se to začalo nabalovat a já potřeboval i nějaké Skripty pro SMS platby v PHP. Zde začíná éra právě roku 2018 až do teď. To jsem se vrhnul právě na onoho mého dlouhého rivala jménem PHP strašně jsem se ho bál a nechápal hromadu věcí jak co funguje i když jsem už měl zkušenosti s Javou. Napsal jsem si svou první aplikaci ale následně zjistil že je totálně děravá jako cedník že na ní provedete kde jaký útok hlavně XSS kterým web trpěl a byl napsán prasácky a řekl jsem si dost zde končí sranda. První jakože web/aplikace kterou jsem napsal byl web pro můj server a právě onen web byl prasácky napsán ale fungoval a já byl šťastný že jsem dokázal z něčeho malého udělat něco velkého co mě hodně bavilo. Nakonec můj server skončil a já zjistil že co budu vlastně dělat. Tak jsem se vrhnul ve svém volném čase k něčemu co mě bavilo ze začátku jsem nechápal principy jako je OOP nebo MVC a co to sakra vlastně znamená nebo nějaká proboha Business logika jako WTF ? Říkáš si určitě já taky tohle jsem si přesně říkal také.

Pokračování v dalším díle.

S pozdravem Páťas

ZPÁTKY NA ČLÁNKY