Jak jsi se sakra dostal k programování [2]

author EncryptSL - před rokem | Přečteno 161

Ahoj, máme tu pokračování mého dvou dílného článku "jak jsi se sakra dostal k programování ?".

Minule jsem vám popisoval svůj těžký začátek jak jsem se začal seznamovat s programováním. Tak vlastně jak šel čas a tím plynuji i větší nároky na vývoj čím dál více se toho začalo navalovat a já si v tu chvíli řekl potřebuji se začít pořádně učit. Ano takhle to znělo aspoň v mé hlavě, zjistil jsem že existuje Framework což je něco jako nástavba nad nějakým programovacím jazykem které má usnadnit vývoj dané aplikace. Já si řekl to je to co potřebuji, to je on mého srdce šampión. Nejdřív jsem hledal něco co by mi sedlo nejvíce z PHP Frameworků. Je jich vážně řada Zend, Laravel, CodeIgniter nebo naše České Nette.

Takže co myslíš jaký jsem si vybral ? Hmm dobrá otázka já si vybral právě ten Český Nette. Ptáš se ale sakra proč vždyť autor chtěl ukončit vývoj blabla bla. Nette se mi prostě líbilo a líbí nabízí hodně velkou dokumentaci a spektrum další věcí balíčků Contributte a nebo Kdyby. Samozřejmě šablonovací systém latte. Co tím chci říct Frameworky nabízí velkou vymoženost a to je bezpečnost a jednoduchost v kódu a to pro mě jako vývojáře web aplikací znamená další posun a zároveň naučení se novým věcem. Takže moje první zkušenost s Nette byla statická stránka v Latte. Potom jsem se rozhodl udělám si blog kde budu psát své poznatky ze života na který vám teď píšu tento článek.

Postupem času mi to ale nestačilo a já musel prostě začít více číst a v tom mě to začalo nehorázně bavit chytlo mě to a nasazoval jsem mnoho věcí a byl o další krůčky dál. Naučil se tvořit továrničky na cokoliv formuláře a začal psát modely ze kterých tahám data a nebo v nich dělám nějakou tu business logiku výpočty apod. Dalším levelem nad kterým jsem si hodně lámal hlavu bylo vyřešení Oprávnění pro uživatele tak jsem nasadil ACL abych zamezil možnosti editovat mé příspěvky nepovolaným.

Tímto uzavíráme kroky v PHP a nějakému tomu mému vývoji v něm je spoustu věcí které ještě nevím a neznám ale převážnou část mám načtenou z různých forum stránek a nebo přímo od tvůrců samotných řešení. Programování není jenom psaní čísílek a nebo nějakých řetězců chce to vzdělávání a někdy i trochu nervů a hledání ne všechno můžete znát. Často si budete lámat hlavu a bát se jít do něčeho většího ale říkám vám a dávám za pravdu. Nebojte se a určitě zkuste i nové věcí zdokonalujte se v tom v čem jste dobří nemusí to být programování ani sport cokoliv prostě klidně i vaření. Všechno musíte dělat s láskou a od srdce.

Doufám že vám tohle něco dalo kdybych měl ale mluvit i o svých zkušenostech tak by jsme se nevešli do dvou dílů. Nebo i o vývoji v Javě jsem zažil celkem mnoho srandy a neustále se člověk učí.

Přeji mnoho zdaru a čtení. S pozdravem Páťas

ZPÁTKY NA ČLÁNKY