Loading...

Článek Jak jsem se dostal k programování

Datum zveřejnění: květen 09, 2019.

Článek Jak jsem se dostal k programování
profile_avatar
Napsal EncryptSL
Zobrazení: 22
Publikováno: květen 09, 2019

Ahojky dneska bych vám chtěl napsat o tom jak jsem se dostal k programování a co mě k tomu vedlo. Někdy kolem první třídy na mé původní škole kde jsem chodil, jsem si mohl sednout za počítač.

Myslím že v té době to byl právě nějaký starší systém od windows. Na to jsme jenom hráli s kluky v družině hry. Posléze jsem se dostal na jinou školu a ve 3 třídě jsem se zapsal nedobrovolně do počítačového kroužku. Ve kterém nás učil velice zajímavý učitel, který mě naučil mnoho věcí ohledně pc a jeho bezpečnosti například jsem v té době slyšel poprvé pojem LAN čili lokální síť dostupná zařízením se stejnou ip přípojené ve stejné síti po které se dají provozovat servery na hraní her nebo cokoliv jiného.

No a během té doby jsme se učili o různých webech a protokolech apod během tohoto učení jsem se dozvěděl co je to HTML. Jak fungují stránky nebo kupříkladu servery, už tady jsem zjistil že tohle se musím naučit taky. Tak jsem ještě v té době zjistil že existuje v prohlížeči nějaká možnost podívat se na obsah stránky z poza kódu HTML přes průzkum prvku. Učil jsem se a zkoušel různé kody apod ale nefungovalo to podle mích představ. Tak jsem našel web [www.jakpsatweb.cz] od Dušana Janovského, zde můžete najít mnoho zajímavostí o HTML + CSS, JS nebo i PHP.

Rok po roku jsem se zlepšoval moje první větší zkušenosti jsem využil až při provozování svého minecraft serveru. Který potřeboval web přiznávám nebyl velice krásný ani validní, ale byl to web !!!, no a tam začala moje taková kóderská zkušenost. Ha jako malej klučina kterému bylo asi cca 11 – 13 let jsem zjistil že existuje nějaká JAVA paradox je že minecraft je napsán v java. Nuž jsem potřeboval napsat vlastní pluginy které by nebyli tolik zapatlané nebo moc obsáhlé. Tak jsem se začal učit první tak zvaně fakt programování a né kódování v Javě, je pravdou že jsem se musel dívat na různá videa, které by mě to naučila čili tím jsem se naučil nějak javu a pročetl hodiny a hodin různé fora o java jazyku. Když jsem se naučil javu aspoň na takových 30% tak jsem se potřeboval naučit BukkitAPI, které bylo brnkačka s ohledem na možnost se podívat co obsahuje dokumentace. S příchodem DMCA se Bukkit jako veřejný zdroj uzavřel a musel být z Githubu odstraněn čili BukkitAPI a CraftBukkit server skončili. Pro Minecraft dev komunitu to byla velká rána. Poté na scénu přišel md5 který pracoval také na Bukkitu a udělali svůj server s implementací BukkitAPI a CraftBukkit, teď se to jmenuje Spigot a SpigotAPI pro vývojáře.

Kolem roku 2014 – 2015 jsem napsal svůj první plugin CensorReloaded který jsem vydal po sléze na [www.spigotmc.org] Nuž a později k roku 2017 jsem se vrátil zpět k programování a kódování web stránek s tím že se naučím více a ono přece jenom ano. Vytvořil jsem svůj první CMS web pro můj mc server který obsahoval mnoho věcí, nepojení na MySQL a přihlašování seznámil jsem se s hash() funkcí. apod. Byla to prostě pecka… Dnes už nedělám v čistém PHP ale oslovil mě Framework Nette od pana Davida Grudla [www.nette.org].

Pokud jsi to dočetl celé tak to znamená že jsi vážně super kamarád a zajímají tě mé příběhy.

← zpět na výpis příspěvků

Tento web používá k poskytování služeb k analýzování aktivity soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace