Loading...

Článek Operace Den D vylodění v Normadii

Datum zveřejnění: červen 18, 2019.

Článek Operace Den D vylodění v Normadii

Zpět na blog

Ahoj, před nedávnem tomu bylo již 75 let od vylodění spojeneckých vojsk na celkem 5 plážích.

Oficiálně začala operace z názvem Den D neboli „Day D“ 6 června roku 1944. Výše zmíněno bylo celkem 5 pláží na kterých se vylodilo spojenecké vojsko, plán operace byl jasný zničit nepřátelskou línii a zasadit nepříteli klíčoví úder. Který však nebyl zadarmo, o tom co bylo si povíme za chvíli, možná tušíte nebo víte že operace se měla uskutečnit 5 června ale skrze špatné počasí operace byla přerušena a přeložena právě na zmíněný 6 červen.

Pláže a plán operace

V tento den se podle mého ale i historicky uskutečnila největší bojová operace na světě, která neměla obdoby, mnoho vojáků na všech zúčastněných stranách padlo pod minometnou palbou a salvou z kulometů.

Této operace se zúčastnila mimo jiné i 101 výsadková divize a 82, která měla za úkol usnadnit postup vojsk na plážích. Mnoho výsadkářů se ztratilo bylo zajato nebo bylo zabito při seskoku pod palbou protiletadlových děl, seskok parašutistů byl naplánován na večer ještě před invazí. Výsadek byl za nepřátelskými liniemi, neúspěch nepřicházel v úvahu. Této operace se účastnil známí voják a major Richard D Winters – [https://cs.wikipedia.org/…hard_Winters] který byl dobrým velitelem. Na téma parašutistů ze 101 divize vyšel dobrý seriál Band of Brothers – [https://www.csfd.cz/…ych/prehled/].

Zpět k vylodění největší počet zraněných bylo podle údajů na pláži Omaha kde se vylodilo Americké vojsko. Dle mého názoru se zde jednalo o největší boj za svobodu lidstva při kterém zahynulo mnoho statečných vojáků.

Berme si ponaučení z historie která je dosti pestrá na téma válek, když si to spočítáme na planetě bylo již mnoho zbytečných konfliktů.

Děkuji že jste tento článek dočetli a budu rád za váš komentář.

profile_avatar

Zobrazení: 22

Publikováno: červen 18, 2019

Tento web používá k poskytování služeb k analýzování aktivity soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace